صدور حکم اعدام مشاور اسبق وزیر دفاع ایران

خبرگزاری قوه قضائیه صدور حکم اعدام مشاور اسبق وزیر دفاع ایران را تایید نمود و وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران با صدور بیانیه ای نامبرده را «جاسوس کلیدی برای سرویس اس آی اس بریتانیا» دانست که توسط سربازان گمنام امام زمان در واجا شکار شده است.

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه گزارش داده که علیرضا اکبری، معاون اسبق به جرم جاسوسی برای انگلیس به اعدام محکوم شده است.

این رسانه در ادامه نوشته است که علیرضا اکبری مدتی قبل دستگیر شده و پس از تشکیل پرونده قضایی و صدور کیفرخواست پرونده به دادگاه ارجاع و پس از برگزاری جلسات رسیدگی حکم اعدام برای او صادر شده است. میزان اضافه کرده که این معاون پیشین وزارت دفاع مدتی قبل دستگیر شده است. این نهاد تاکید کرد که در پی اعتراض متهم و فرجام خواهی وی، پرونده مجددا در دیوان عالی کشور بررسی شد و دیوان عالی کشور ضمن رد فرجام خواهی، دادنامه اولیه را ابرام و حکم اعدام اکبری را تایید نمود. به نظر می‌رسد با نهایی شدن حکم وی، احتمال اعدام این جاسوس قریب‌الوقوع باشد.

اکبری که سالها در وزارت دفاع حضور داشته همواره حضور پررنگی در فضای رسانه‌ای داشت اما از حدود ۳ سال پیش دیگر خبری از او در فضای مطبوعاتی و رسانه‌ای ایران نبود و به نظر می‌رسد از همان زمان بازداشت شده است.

در همین رابطه وزارت اطلاعات هم در بیانیه‌ای توضیحات بیشتری در این خصوص ارائه داده و اعلام کرده که اکبری در زمان مراجعه به سفارت انگلیس در تهران در تور سربازان گمنام افتاده و در ادامه و در سفرهای اروپایی او به صورت کامل با دستگاه‌های جاسوسی انگلیس همکاری کرده است.

وزارت اطلاعات اعلام کرده که اکبری یک «جاسوس کلیدی برای سرویس اس آی اس بریتانیا» بوده است.
این جاسوس در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب و به حکم قاضی صلواتی به اعدام محکوم شد.

همزمان بی‌بی‌سی فارسی یک فایل صوتی از علیرضا اکبری منتشر کرده که در آن توضیحاتی در خصوص پرونده خود ارائه می‌دهد. در این فایل صوتی اکبری می‌گوید: « می‌گویند آقای … در مقابل دریافت یک شیشه عطر و یک پیراهن به عنوان هدیه، اطلاعات سری مملکت را به من داده است و من به بیگانه دادم، زیر نظر وزارت اطلاعات. وزارت اطلاعات چرا آن موقع مرا بازداشت نکرده است؟»

بی‌بی‌سی همچنین نوشته که اکبری یک شهروند دوتابعیتی ایرانی – بریتانیایی است و به نقل از مقام‌های وزارت خارجه انگلیس نوشته که این کشور به دفعات با مقام‌های ایرانی در خصوص وی صحبت کرده‌اند.

این رسانه همچنین به نقل از همسر علیرضا اکبری نوشته است که خانواده وی را برای «ملاقات آخر» با این زندانی محکوم به اعدام فراخوانده‌اند. همسر اکبری در این خصوص گفته است: «روز سه‌شنبه مطابق روال عادی با آقای اکبری ملاقات انجام شده است،اما امروز چهارشنبه، دوباره برای آخرین ملاقات با خانواده تماس گرفته شده است.»

گفته می‌شود که این جاسوس روز سه‌شنبه به انفرادی زندان اوین منتقل شده که احتمال اجرای حکم اعدام او را شدت بخشیده است.

اکبری در طی سالهای اخیر و پیش از بازداشت حضور پررنگی در رسانه‌های داخلی ایران داشت و با روزنامه‌ها، خبرگزاری‌ها و مجلات مختلف گفتگو می‌کرد.

https://tavanakhabar.ir/609کپی شد!