بودجه راهبردی شهرستان بندرماهشهر، منبع توسعه یا محل ابهام؟

شورای راهبردی منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی می توانست با تجمیع و هدفمند نمودن هزینه کردهای شرکت های مستقر در منطقه موجب توسعه ‌ی عدالت محور شهرستان بندرماهشهر در حوزه های مختلف و تزریق امید به جامعه بشود؛ اما عدم ارائه گزارش و فقدان شفافیت موجب بدگمانی مردم و رواج شایعات در منطقه شده است.

شورای راهبردی شرکت های منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی موظف به تعیین سهم القدر شرکت ها و تجمیع و تصمیم گیری برای بودجه های تخصیصی مجموع شرکت های مستقر در منطقه ویژه اقتصادی در امور داخل و خارج صنعت است؛ که قسمت قابل توجهی از این بودجه به “شورای سیاست‌گذاری شهرستان” تعلق می گیرد.

بودجه ای (بودجه راهبردی) که جدای از بودجه ی عمرانی دولت، هر ساله به شهرستان بندرماهشهر تعلق میگیرد و بنا بر نظر کارشناسان امر، همین بودجه راهبردی به تنهایی از جمع بودجه های عمرانیِ بسیاری از شهرستان های کشور بیشتر است! آن هم شهرستان‌هایی که بدون بودجه راهبردی، از نظر توسعه یافتگی و زیر ساختهای شهری بویژه در دهه‌ی گذشته شاید به اندازه ی چند ده سال از شهرستان بندرماهشهر پیشی گرفته اند!

فرماندار شهرستان بندرماهشهر، نماینده شهرستان بندرماهشهر و امام جمعه شهرستان از اعضا اصلی شورای سیاست‌گذاری شهرستان می باشند.

کل بودجه راهبردی تخصیصی در سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۵۳۸ میلیارد تومان(پنج هزار سیصد و هشتاد میلیارد ریال) بوده که بالغ بر ۲۶۱ میلیارد تومان آن در اختیار شورای سیاست‌گذاری شهرستان بندرماهشهر قرار گرفته است.

فرصت استثنایی بودجه راهبردی که در سالهای پیش از ۱۴۰۰ غالبا در مبالغ زیر ۱۰۰ میلیارد تومان(۲۰، ۳۰، ۴۰، ۷۰ و … میایارد تومان) تعیین می گردید؛ با جهشی قابل توجه در سالهای اخیر(۵۳۸ میلیارد تومان در ۱۴۰۰)، می توانست منبعی برای محرومیت زدایی و تحول در معیشت اقشار فرودست و حاشیه نشین، توسعه‌ی زیر ساختها و ارتقا امنیت شهرستان، نیز ایجاد بستر مناسب برای اشتغال جوانان مناطق کم برخوردار و در نتیجه امیدآفرینی و رضایتمندی بیشتر جامعه محلی از انقلاب و نظام باشد.

اما متاسفانه مغفول ماندن دستورات صریح رهبری درباره شفافیت و عدم ارائه ‌ی گزارش از طرف مسئولان موجب بوجود آمدن شایعات مختلف و بدبینی نسبت به برخی مدیران در بین اقشار جامعه شده است.

لذا پس از پیامهای مکرر شهروندان در ارتباط با موضوع مذبور، این رسانه در راستای رسالت خود برای روشن شدن برخی ابهامات و ابجاد پلی بین مسئولان و مردم، نیز تزریق امید به جامعه؛ مسولین محترم را به لبیک به فرموده‌ی رهبر معظم انقلاب درباره شفافیت و دستور معظم له به جهاد تبیین در موضوع مورد نظر دعوت می کند.

ضمن عرض خداقوت به فرماندار و مجموعه فرمانداری شهرستان بندرماهشهر، از فرمانداری شهرستان بندرماهشهر تقاضا می کنیم با پاسخ رسمی به پرسش های مطروحه، نسبت به رفع ابهامات جامعه و برقراری حس اعتماد مابین مردم و مسئولان عنایت ویژه داشته باشند.

۱) چرا با گذشت ۸ ماه از سال ۱۴۰۱، گزارش دقیق و رسمی از نحوه هزینه کرد بیش از۲۶۱ میلیارد تومان سال ۱۴۰۰ در اختیار شورای سیاست‌گذاری(فرمانداری شهرستان بندرماهشهر) ارائه نشده است؟!

۲) چرا با گذشت ۸ ماه از سال ۱۴۰۱، هنوز بودجه راهبردی شهرستان برای سال ۱۴۰۱ بلاتکلیف است و فرمانداری و شورای سیاست‌گذاری برای دریافت بودجه، به تعریف پروژ نپرداخته و احتمال از دست رفتن این فرصت برای شهرستان و تضییع حق برخی نقاط شهرستان بالا رفته است؟!

✔️در یادداشت های بعدی به تقدیم سایر پرسش های موجود خواهیم پرداخت.
/تواناخبر

https://tavanakhabar.ir/555کپی شد!