دَمِتون گرم کُکا


✍🏼 صادق شاهوارپور
/دکتری روابط بین‌الملل

“جریان رسانه‌ای مستقلی که باطل السحر خط روایت خارج نشین شد”

در کنار شکل گیری جریان مردمی امدادرسانی به حادثه متروپل شاهد تکوین جریان رسانه ای مستقلی بودیم که باطل السحر خط روایت خارج نشین شد.
درست همان روزهایی که روایت متروپل را از فرانکفورت و استانبول دنبال می کردیم و عده ای از خودی ها در تله رسانه ای بیگانه گرفتار شده بودند چند جوان دغدغه مند خوزستانی پای کار متروپل آمدند و با گوشی موبایل جور دهها رسانه رسمی و غیررسمی را به دوش کشیدند.
کم توجهی مسئولین و کمبود امکانات و سختی دسترسی به محل حادثه هم آن ها را متوقف نکرد تا ده ها و صدها سوژه رسانه ای که از متروپل به دست شما رسید را از طریق پیج و اکانت های مستقل مخابره کنند.
شاید حالا که با تلاش شبانه روزی چند جوان خوزستانی، روایت بیگانه باورناپذیرشده و پروژه بگیران رسانه ای خارج نشین دولت سابق( باید در آینده به نقش منطقه آزاد اروند در تولید این افراد پرداخته شود) روسیاه شده اند از اتفاقی که رخ داده غفلت کنیم اما واقعیت این است که اگر این فعالان رسانه ای نبودند شاید روایت متروپل همچنان از بیرون مخابره می شد و پس از ده روز جاماندگان از روایت متروپل برای ما روایت همدلی نمی کردند.
خط روایت داخلی در متروپل چند ویژگی متفاوت از سایر بحران ها داشت که عمدتا ناظر بر راویان این حادثه بود.
اگر بگویم برای روایت متروپل بچه های حرفه ای و کاربلد آبادان کافی بودند گزافه نگفته ام البته حضور جمعی دیگر از دغدغه مندان به فعالیت بچه های آبادان ضریب خوبی داد، اما در نهایت خلأ توجه رسانه ملی، سلبریتی ها و خبرنگار بحران احساس نشد و تقریبا همه این ها پشت دستِ بچه های آبادان بازی کردند.
روایت بومی در آبادان هم آن جا که باید فریاد را بدون سانسور به تصویر کشید و همان جا که باید همدلی و خونگرمی آبادانی ها را مخابره کرد، قابل اطمینان بود و چون درد مردم را درد خودش می دانست و با ابلاغ و اجبار پای کار نیامده بود به دل می نشست.
پای ویرانه های متروپل سلیقه ها رنگ باخته بود و بچه های خوزستانی برای روایت متروپل هم قسم شده بودند تا آن چه که حق مردم است به دست آن ها برسد.
در این رابطه حرف زیاد و فرصت اندک، شاید در آینده محفلی برای بازخوانی روایت متروپل فراهم شود اما علی الحساب باید به همه این بچه ها گفت: دَمِتون گرم کُکا

🛑🛑🛑
مجموعه فرهنگی و رسانه‌ای توانا؛ مجله خوزیران

کانالهای ۲۵گانه واتس‌اپی
https://chat.whatsapp.com/Jnm3qz42V69F59Klj56Hd2

کانال تلگرام
http://t.me/khouz_iran

https://tavanakhabar.ir/187کپی شد!