آزار، اذیت و تعرض به معلولان ذهنی در مرکز نگهداری "نیکان" در مشهد

در پی انتشار ویدئویی از تعرض و آزار معلولان ذهنی در یک مرکز نگهداری در مشهد، رییس دادگستری خراسان رضوی دستور بررسی این موضوع را صادر کرد.

به گزارش تواناخبر به نقل از ایسنا، در پی انتشار تصاویری مبنی بر آزار و اذیت معلولان ذهنی در یک مرکز نگهداری در مشهد، رئیس کل دادگستری استان خراسان رضوی دستور بررسی این موضوع را صادر کرد.

اخیرا تصاویری از اذیت و آزار کودکان معلول ذهنی در یک مرکز نگهداری معلولان ذهنی در مشهد در فضای مجازی منتشر شده است که واکنش‌های زیادی به همراه داشته است.

در پی انتشار این تصاویر، حجت‌الاسلام خلیلی رئیس کل دادگستری استان خراسان رضوی طی دستوری از دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان خواست تا با دقت موضوع را بررسی کند.

 محمد حسین درودی دادستان مرکز خراسان رضوی در همین زمینه گفت: دستورات لازم صادر و اقدامات ویژه قضایی در این زمینه آغاز شده و موضوع با جدیت دنبال وتحقیقات ادامه دارد.

بیانیه اداره کل بهزیستی خراسان رضوی

اداره کل بهزیستی خراسان رضوی طی اطلاعیه‌ای نسبت به منشاء ویدیو آزار و اذیت معلولان ذهنی مرکز شبانه روزی “نیکان” مشهد واکنش نشان داد.

متن اطلاعیه بشرح زیر است: 

پیرو انتشار فیلمی حاوی آزار و اذیت افراد دارای معلولیت، به محض اطلاع این اداره کل مبنی بر مرتبط بودن با یکی از مراکز استان، در راستای حمایت از افراد دارای معلولیت مداخله و برخورد قانونی با عوامل خاطی و معرفی ایشان به مقام قضایی انجام شده است.

همچنین جهت رسیدگی به تخلفات مرکز مربوطه:

اولا: یک نفر کارشناس ناظر از طرف بهزیستی تا اطلاع ثانوی در مرکز مستقر خواهد بود.

ثانیا: بر اساس بند ۴ تبصره ۶ ماده ۵۸ دستور العمل تاسیس، اداره و انحلال مراکز، اخطار جهت مرکز مربوطه صادر گردید.

ثالثا: پس از بررسی‌های دقیق کارشناسی و برابر با دستورالعمل‌های نظارتی، تصمیمات نهایی اتخاذ خواهد گردید.

لازم به ذکر است با توجه به انتشار خبر مبنی بر وابستگی مرکز به بازنشستگان عزیز بهزیستی هیچ کدام از پرسنل و مسولین مرکز مذکور، کارمند یا بازنشسته بهزیستی نمی‌باشند.

ویدئو:

https://tavanakhabar.ir/1613کپی شد!